מהו מטבע דיגיטלי?

מהו מטבע דיגיטלי?

מטבע דיגיטלי הוא אמצעי תשלום שלא קיים בצורה של מזומן  – מטבעות קשיחים או שטרות נייר. זהו מטבע שקיים בצורה מקוונת במחשב והמיקום של מטבע כזה איננו פיזי אלא מיקום ברשת האינטרנט עם כתובת ספציפית. מטבע דיגיטלי הוא מטבע שקיים ברשת האינטרנט ואין מאחוריו גוף ממשלתי או בנק מרכזי. המטבע הדיגיטלי למעשה מנותק מתלות של בנק או של ממשלה, אלא הוא מבוזר.

השווי של מטבע דיגיטלי (כוח הקנייה שלו) נקבע על ידי הציבור ולא על ידי הבנקים ושערי החליפין בין הבנקים. זהו מטבע שהוא ברשות הציבור, הציבור מנפיק (באמצעות כרייה) מטבעות נוספים ואין צורך בבנק או בחברת כרטיסי האשראי כדי לבצע תשלום באמצעות מטבעות דיגיטליים.

ההמון קובע את השווי

אם נחשוב לרגע אז גם בכסף מזומן שהוא מטבעות או שטרות בעצם הביקוש וההיצע הם שקובעים את השווי האמיתי. אם אנחנו מחזיקים ביד מטבע של 5 שקלים, אז זה לא באמת שווה חמישה שקלים. אנחנו יכולים יום אחד לקנות בשוק כמות מסוימת של עגבניות בחמישה שקלים ויום אחרי כמות אחרת – הכל עניין של מה שמחליט ההמון, של ביקושים והיצעים. והמנגנון הזה גם פועל כאשר מדובר על מטבע דיגיטלי.

ההיסטוריה של המטבעות הדיגיטליים כמו ביטקוין או אטריום החלה אי שם אחורה בשנות התשעים של המאה הקודמת. טכניקות של הצפנה ואבטחת מידע הן חלק מהותי מהתהליך.

הצורה של מטבע דיגיטלי

ברשת המקוונת המטבעות הללו הן למעשה קבצים דיגיטליים. הקבצים מחליפים כאן את השטרות ואת המטבעות. גם בחיי היומיום שלנו הרבה פעמים אנחנו לא באמת משלמים באמצעות מזומן אלא מאחורי הקלעים קיימות רשומות מחשב שמעבירות את הכסף מחשבון הבנק שלנו אל חשבון בנק אחר.

 

נכתב בשיתוף Bits of Gold

כתוב/כתבי תגובה